1. Anasayfa
 2. SB.7.2. Ünite

Osmanlı Devleti’nde Fetret Devri Ders Notu

Osmanlı Devleti’nde Fetret Devri Ders Notu
0

Osmanlı Devleti’nde Fetret Devri Ders Notu

Fetret Devri, Timur ile Yıldırım Bayezid arasında yapılan Ankara Savaşını Yıldırım Bayezid’in kaybetmesiyle başlayan ve 11 yıl süren, Osmanlı tahtının boş kaldığı, devletin yıkılma tehlikesi atlattığı, iç ve dış sorunların yaşandığı dönemdir.

Yıldırım Bayezid‘in Ankara Savaşını kaybetmesinin sonuçları Osmanlı Devleti için oldukça ağır olmuştur. Osmanlı Devleti hem Anadolu’da kurduğu Türk birliğini kaybetmiş hem de yıkılma tehlikesi yaşamıştır. Timur, Ankara Savaşı’nı kazandıktan sonra Anadolu beylerine ait toprakları Osmanlı Devletinden almış ve eski sahiplerine iade etmişti. Kalan toprakları ise Bayezid’in dört oğlu arasında paylaştırmıştı. Timur’un böyle bir yol izlemesinin nedeni batıda kendisine sorun çıkaracak güçlü bir devlet istememesiydi. Emir Süleyman, İsa Çelebi, Kasım Çelebi, Musa Çelebi ve Çelebi Mehmet arasında yaşanan taht kavgası tam 11 yıl sürmüştür.

 • Süleyman Çelebi’nin Edirne’de hükümdarlık ilan etmişti.
 • Musa Çelebi ve İsa Çelebi arasında Bursa hakimiyeti için mücadele yaşanıyordu.
 • Çelebi Mehmet Sivas ve Amasya çevresinde hakimiyet kurmuştu.
  • İlerleyen dönemde İsa Çelebi’den Bursa’yı almıştı.
  • Süleyman Çelebi İsa Çelebi’ye destek vererek onu tekrar Bursa’yı almak üzere Çelebi Mehmet üzerine gönderse de İsa Çelebi başarılı olamamıştı.
  • Bu gelişme üzerine Süleyman Çelebi bizzat Bursa’nın üzerine yürümüş ve şehri almıştır.
 • Çelebi Mehmet mücadelesinden vazgeçmemiş ve Musa Çelebi’nin de desteği ile Süleyman Çelebi’yi Rumeli’ye /Edirne’ye göndermiştir.
 • Çelebi Mehmet Bursa’yı tekrar almıştır.

Şehzadeler arasında başlayan taht mücadelesi 11 yıl devam etmiş ve I. Mehmet (Çelebi)’nin tahtı ele geçirmesiyle saltanat mücadelesi sona ermiş oldu.

Osmanlı Devleti’nde Fetret Devri Ders Notu.

İlginizi Çekebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir