1. Ana Sayfa
  2. Ders Kitabı Cevapları
  3. 7.Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sosyal Hayatta Vakıfların Yeri Ders Kitabı Cevapları

7.Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sosyal Hayatta Vakıfların Yeri Ders Kitabı Cevapları

7.Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sosyal Hayatta Vakıfların Yeri Ders Kitabı Cevapları
Ekoyay Yayınları
162. Sayfa

İhtiyacı olan insanlara yardım etmek için elinizde imkânlar olduğunu düşününüz. Bu insanlara yardım etmek için neler yapardınız? 7.Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sosyal Hayatta Vakıfların Yeri Ders Kitabı Cevapları

Öncelikle insanların neye ihtiyacı olduğunu anlamaya çalışırız. Elimizde bulunan kaynakları en faydalı şekilde kullanabilmek adına çalışmalarını takip ettiğimiz ve güvendiğimiz sivil toplum kuruluşları ile irtibata geçerek yardımlarımızın ilgili kişilere ulaşmasını sağlarız. Ayrıca yine sivil toplum kuruluşları aracılıyı ile insanları yardıma muhtaç olmaktan kurtarmak için de bir çalışma başlatırız. Çünkü insanlar her ihtiyaç duyduklarında yardımı bulamayabilirler. Bu nedenle sorunu temelden çözmek daha doğru olacaktır.

 

Günümüzde yapılan yardımlaşma ve dayanışmaya dair uygulamalara örnekler veriniz.

  • Askıda ekmek uygulaması,
  • Ramazan aylarında yardım kolilerinin dağıtılması,
  • Kurban Bayramında dağıtılan paylar,
  • Öğrenci bursları,
163. Sayfa
Etkinlik Zamanı

 www.kizilay.org.tr genel ağ adresinden ya da diğer kaynaklardan yararlanarak Türk Kızılayının ilk yardım ile göç ve mülteci hizmetleri alanındaki çalışmalarını araştırınız. Edindiğiniz bilgileri kısaca özetleyiniz. Boş bırakılan çerçevelere bu alanlardaki çalışmalarla ilgili fotoğraf yapıştırınız, resim çiziniz ya da şiir yazınız.

İlk Yardım

İnsan saygınlığının korunması doğrultusunda her koşulda, yerde ve zamanda muhtaç ve korunmasız insanlara yardım etmek ve toplumun afetlerle mücadele edebilmesi için ilk yardım uygulamaları yapabilme kapasitesini artırmak için çalışmalar yapmaktadır. Bebek, çocuk ve yetişkinlerde ilk yardımın nasıl yapılacağı konusunda eğitimler vermektedir.

Göç ve Mülteci Hizmetleri

Ülkemizde kayıt altında bulunan ve yardıma muhtaç durumda yaşayan tüm yabancılara yönelik acil yardım ile uyum ve bütünleşme hizmetleri verilmesi, ayni ve nakdi yardım sağlanması, proje ve programların geliştirilmesi ve uygulanmasından sorumludur. Kızılay Kart (ayni ve nakdi yardım maksatlı dağıtılan akıllı kartlar), çocuk koruma/çocuk dostu alanlar (4-18 yaş grubuna yönelik sunulan psikososyal destek ve beceri geliştirici faaliyetler), toplum merkezleri (kamp dışında bulunan yetişkin ve çocuk nüfusa yönelik meslek ve lisan kursları ile uyum çalışmaları, psikososyal destek, koruma, yönlendirme ve savunuculuk faaliyetleri v.s.) ve sınır yardımları faaliyetlerinin (Suriye içerisine ulaştırılmak üzere bağışlanan insani yardım malzemelerinin sınır noktalarından gönderimi) yanı sıra kabul ve barınma ile geri gönderme merkezlerinde sunulan hizmetler Türk Kızılay Göç Hizmetleri Direktörlüğü bünyesinde gerçekleştirilmektedir.

Türk Kızılay | Göç ve Mülteci Hizmetleri (kizilay.org.tr)

Türk Kızılayının sosyal hayattaki yeri ve önemi hakkındaki düşüncelerinizi yazınız.

Türk Kızılayı sadece sağlık alanında değil barınma, beslenme, arama kurtarma vb. gibi alanlarda faaliyet gösteren önemli bir kuruluşumuzdur. Sağlık alanında özellikle kurmuş olduğu kan bankaları aracılığıyla hasta ve yakınlarının zor zamanlarında yanlarında olmuştur. Bunun yanında insani yardımlarla da öne çıkan kuruluş kimsesizlerin, ekonomik durumları kötü olanların, muhtaç ve mağdurların her zaman yanında olmuştur. Doğal afetler gibi kriz durumlarında halkın yanında olarak onların morallerini yüksek tutmak için çalışmaktadır. Aynı zamanda psikososyal destek vererek kişilerin zor zamanları en az zararla kapatmalarını sağlamak için çaba harcamaktadır.

 

165. Sayfa

Yaşadığınız yerde hangi alanda sivil toplum kuruluşunun olmasını isterdiniz? Neden?

Çevre ve geri dönüşüm alanında faaliyet gösteren bir sivil toplum kuruluşunun olmasını isterdim. Çünkü ben günümüzün en büyük sorununu aynı zamanda geleceğimizi de etkiyecek olan çevre kirliliği olarak görüyorum. Çevremdeki insanların çevreye yeterince önem vermediklerini ve çevre bilincinden yokusun olduklarını düşünüyorum. Bu nedenle bir sivil toplum kuruluşu sayesinde halkın bilinçlenmesi için çalışmaların yapılabileceğini düşünüyorum.

Etkinlik Zamanı

Çeşitli sivil toplum kuruluşları, kuruluş amaçları gereği aşağıdaki faaliyetleri yürütmektedir. Bu faaliyetlerin her birinin sosyal hayattaki önemini tabloya yazınız.

Öğrencilere burs sağlamak – Öğrencilerin en iyi şekilde eğitim almalarına yardımcı olur.

Çevre temizliği kampanyası düzenlemek- İnsanların temiz çevre bilinci kazanmalarına yardımcı olunur. 

Engellilere tekerlekli sandalye almak – Engelli vatandaşların yaşadıkları zorluklar fark edilir ve onların yaşam kalitelerini yükseltmek için çalışmalar yapılır. 

Göçmen çocukların eğitimine katkı vermek – göçmen çocukların topluma uyum sağlamaları kolaylaşır.

Kütüphaneler açmak – Toplumun kültür seviyesi artar ve insanlar kitap okuma alışkanlığı edinirler.

https://bilgininkalesi.com/kategori/siniflar/7-sinif/ders-kitabi-cevaplari-7-sinif/

Yorum Yap

Yorum Yap