1. Ana Sayfa
  2. Ders Kitabı Cevapları
  3. 6.Sosyal Bilgiler Dersi Gelecekteki Yaşam Konusu Ders Kitabı Cevapları

6.Sosyal Bilgiler Dersi Gelecekteki Yaşam Konusu Ders Kitabı Cevapları

6.Sosyal Bilgiler Dersi Gelecekteki Yaşam Konusu Ders Kitabı Cevapları

Anadol Yayıncılık

6.Sosyal Bilgiler Dersi Gelecekteki Yaşam Konusu Ders Kitabı Cevapları

135. Sayfa
Hazırlık Çalışması

Evinizde kullandığınız teknolojik aletler günlük yaşamı nasıl kolaylaştırmaktadır? Düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız. 

Teknolojik aletler doğru kullanıldığı zaman oldukça faydalı olmaktadır. Örneğin robot süpürgelere gerekli bilgiler yüklendiğinde hiç yerimizden kalkmadan evimizi süpürebiliyoruz. Mikrodalga fırınlar sayesinde gıdaları hızlı bir şekilde ısıtabiliyoruz. Tabletler sayesinde derslerimizi takip edebiliyoruz.

Görseli Yorumlayınız

Bilimsel ve teknolojik gelişmeler sonucunda elde edilmiş ürünlerden bazıları aşağıda verilmiştir. Görselleri inceleyiniz. Bu ürünlerin bizlerin yaşamını nasıl etkilediği hakkındaki düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.

Tekerlek (4.23) : İnsanların bir yerden başka bir yere gitmeleri kolaylaşmıştır. Yük taşımacılığı kolay ve hızlı olarak yapıldığı için ticaret gelişmiştir. 

Lamba (4.24): Lambalar sayesinde karanlıkta kalmıyoruz. Evimizi aydınlatıyoruz veya gece yolculuklarında yolumuzu aydınlatabiliyoruz. 

Cep Telefonu (4.25): Akıllı telefonlar sayesinde iletişimin yanında fotoğraf  çekme, video kaydetme, bankacılık işlemleri vb. gibi bir çok işimizi kolaylıkla yapabiliyoruz.

Stetoskop (4.26): Vücut seslerini dinleyerek, dahili sesleri yükseltmeye yardımcı olan, doktorların teşhis koymasını sağlayan en önemli sağlık araçlarından biridir.

137. Sayfa
Düşünelim Tartışalım

Mars’ta su bulunmasının gelecekteki yaşam üzerine etkileri neler olabilir? Düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.

Mars’ta suyun bulunması gezegende yaşamın kesin olarak varlığı şeklinde yorumlanamaz. Çünkü Mars’ta şiddetli radyasyon var. Ancak tabi suyun bulunmuş olması şüphesiz önemli bir gelişmedir. Bilim insanları suyu kullanarak hidrojen ve oksijen elde edilebileceğini söylemişlerdi. Hidrojen ve oksijeni de roket yakıtı olarak kullanabileceklerini açıkladılar. Böylece bilimsel çalışmalar daha da fazla yapılabilecektir.

Düşünelim Tartışalım

Üç boyutlu yazıcıların yaygınlaşmasının gelecekteki yaşam üzerine etkileri neler olabilir? Düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.

Üç boyutlu yazıcıların birçok alanda kullanılma potansiyelinin olduğunu düşündüğümüzde gelecekte hayatımız üzerinde oldukça etkili olacağını düşünüyorum. Sağlık, otomotiv, savunma sanayi, mimarlık, savunma sanayi 3 boyutlu yazıcıların kullanılabileceği bazı sektörlerdir. Örneğin evlerde kullanılabileceğini varsaydığımızda oyuncaklarımızı kendimiz tasarlayıp yapabiliriz. Sağlık alanında protezlerin yapımında kullanılabilir veya mimaride maket yapımında kullanılabilir.

138. Sayfa
Sıra Sizde

Aşağıda verilen bilimsel ve teknolojik gelişmelerin gelecekteki yaşam üzerine etkileri ile ilgili düşüncelerinizi noktalı yerlere yazınız.

  1. Doğadaki kaynaklar her ne kadar fazla gibi görünse de aslında kıt kaynaktır ve bir gün tükenecektir. Bilim insanları yaptıkları çalışmalarla doğal kaynaklarımızın tükenmesi durumunda onların yerine kullanılabilecek alternatif kaynaklar üzerinde çalışarak bizlerin kullanımına sunmak için çalışmaktadırlar. Bilim ve teknolojideki gelişmeler sadece dünya hakkında değil diğer gezegenlerle ilgili de bilgi edinmemizi sağlamaktadır. Bu bilgiler sayesinde ihtiyacımız olan madenleri ya da maddeleri kullanabileceğiz. Böylece yaşamımız daha konforlu bir duruma gelecektir.
  2. Teknolojideki gelişmeler sayesinde sağlık alanında da önemli ilerlemeler yaşanmıştır. Örnekte de anlatıldığı gibi teknolojinin ilerlemesiyle hastalar ameliyat olmadan ve iyileşme sürecine gerek olmadan yaşamlarını daha iyi devam ettirebilecektir. Yine teknoloji sayesinde cerrahi müdahalelerin daha kolay yapılmasını sağlamıştır.

https://bilgininkalesi.com/siniflar/6-sinif/ders-kitabi-cevaplari-6-sinif/

https://bilimmerkezleri.tubitak.gov.tr/konyabilimmerkezi/sanaltur/tr.html

Yorum Yap

Yorum Yap