1. Ana Sayfa
  2. Ders Kitabı Cevapları
  3. 6.Sınıf Sosyal Bilgiler Dersi Toplumsal Hayatımızda Demokrasinin Önemi Ders Kitabı Cevapları
Trendlerdeki Yazı

6.Sınıf Sosyal Bilgiler Dersi Toplumsal Hayatımızda Demokrasinin Önemi Ders Kitabı Cevapları

6.Sınıf Sosyal Bilgiler Dersi Toplumsal Hayatımızda Demokrasinin Önemi Ders Kitabı Cevapları

Anadol Yayıncılık

214. Sayfa
Hazırlık Çalışması

Demokrasinin sizler için önemi nedir? Düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.6.Sınıf Sosyal Bilgiler Dersi Toplumsal Hayatımızda Demokrasinin Önemi Ders Kitabı Cevapları

Demokrasiyle yönetilen ülkelerde herkes devlet imkanlarından eşit bir şekilde yararlanma hakkına sahiptir. İnsanlar düşündüklerini açıklamada özgürdürler. Haklarımız anayasa tarafından koruma altına alınmıştır. Devlet yöneticileri sadece belli süreliğine ve bizim tarafımızdan seçilirler.

215. Sayfa
Düşünelim Tartışalım

Demokrasi ile seçim arasında nasıl bir ilişki vardır?

Demokrasinin çıkış noktası halkın eşit vatandaşlar olarak devlet yönetiminde söz sahibi olmasıdır. Halk bu yetkisini seçimler aracılığı ile kullanırlar. Halk çalışmalarından memnun kalmadığı kişileri tekrar seçmezler. Daha çok çalışacağına inandıkları kişilere yönetimi emanet ederler. Böylece ülkemiz daha da gelişir.

Toplumsal hayatımızda demokrasinin önemi nedir?

Demokrasi sadece siyasi alanda devlet yönetimiyle ilgili bir kavram değildir. Sosyal hayatımızın her anında demokrasinin önemli bir yeri vardı. Demokrasinin eşitlik, adalet ve özgürlük getirdiğini düşünürsek bunu daha iyi anlarız. Demokrasi sayesinde gündelik yaşamımızda özgürce hareket edebiliyor ve düşündüklerimizi açıklayabiliyoruz. İstediğimiz yere gidip gelebiliyoruz. Tabi tüm bunları yaparken başkalarının haklarına da saygı göstermeliyiz. Yine devletimizin sağlamış olduğu eğitim, sağlık, güvenlik vb. imkanlardan da eşit yurttaşlar olarak yararlanma hakkına sahibiz.

217. Sayfa
Sıra Sizde

Aşağıda bazı örnek olaylar verilmiştir. Bu olayları toplumsal hayatta demokrasinin önemi açısından değerlendiriniz ve düşüncelerinizi noktalı yerlere yazınız.

Eren, Sinem ve Kenan sınıf başkanlığı seçimi için aday olmuştur. Adaylar, sınıf başkanı seçilirlerse gerçekleştirmeyi düşündüklerini anlatmıştır. Daha sonra sınıfta seçim sandığı kurulmuş ve sınıftaki öğrenciler oylarını kullanmıştır. Oylama sona erdiğinde oylar sayılmış ve Sinem en fazla oyu alarak sınıf başkanı seçilmiştir.

Demokrasiye uygun davranılarak sınıf üyeleri kendilerini yönetecek kişiyi belirlemiştir. Öğrencilerin özgür iradeleriyle başkanlarını seçmeleri onların sınıf başkanını kabullerini kolaylaştıracaktır. Başkanın sınıfı yönetmesi kolaylaşacaktır. Toplum hayatında da durum bu şekildedir. İnsanlar kendilerinin belirleyici rolde olduğu durumlarda kurallara veya seçilen kişilere uyumları o kadar kolay olmaktadır. Toplumsal birlik ve beraberliğin sağlanması açısından da değerlidir.

Merve Hanım, katıldığı televizyon programında düşüncelerini açıklamaya çalışmaktadır. Ancak programın konuklarından Oğuz Bey sürekli olarak konuşması sırasında sözünü keserek Merve Hanım’a müdahale etmektedir.

Bu örnekte açık bir şekilde Merve hanımın düşüncesini açıklaması engellenmiştir. Merve hanım ifade özgürlüğünü kullanamamıştır. Bu durum toplumda huzursuzlukların yaşanmasına neden olabilir.

 

https://bilgininkalesi.com/kategori/siniflar/6-sinif/ders-kitabi-cevaplari-6-sinif/

Yorum Yap

Yorum Yap