1. Ana Sayfa
  2. Ders Kitabı Cevapları
  3. 6.Sınıf Sosyal Bilgiler Dersi Telif ve Patent Hakkı Konusu Cevapları
Trendlerdeki Yazı

6.Sınıf Sosyal Bilgiler Dersi Telif ve Patent Hakkı Konusu Cevapları

6.Sınıf Sosyal Bilgiler Dersi Telif ve Patent Hakkı Konusu Cevapları

Anadol Yayıncılık

6.Sınıf Sosyal Bilgiler Dersi Telif ve Patent Hakkı Konusu Cevapları

143. Sayfa
Hazırlık Çalışmaları

“Korsan yayın” ve “Korsan CD” ifadelerini hiç duydunuz mu? Bu ifadeler ne anlama gelmektedir? Düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşın

Her iki ifadeyi de duydum. Bazı kitapların arkasında “korsana hayır” şeklinde bilgilendirici görselleri görmüştüm. Bazen televizyonda ve sosyal medyada da karşılaşıyorum. Kitap, film, müzik vb. gibi sanat ve edebiyat eserlerini hazırlayan kişilerden izin almaksızın yasal olmayan yollardan çoğaltılmasıdır.

144. Sayfa
Düşünelim Tartışalım

Fikir ve sanat eserleri sahiplerinin hakları, ülkemizde çıkarılan anayasa, kanunlar ve İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi’nde aşağıdaki gibi belirtilmiştir. Fikir ve sanat eserlerinin korunması açısından bunların önemi nedir? Düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.

Fikir ve sanat eserlerinin sahiplerinin haklarının ulusal ve uluslararası hukuk tarafından korunması korsan yayınları yapan kişiler için caydırıcı etki yapacaktır. Emeğin korunması için önemlidir. Haksız kazanç sağlanmasını önleyecektir. Sanatçılar emeklerinin zayî olmadığını gördüklerinde daha fazla eser vermek isteyeceklerdir. Böylece toplumun bilgi ve kültür seviyesi yükselecek, sanata ve sanatçıya bakışları değişecektir.

145. Sayfa
Düşünelim Tartışalım

Okuduğunuz haberlerden yararlanarak aşağıdaki soruları cevaplayınız. Düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.

Korsan CD, DVD ve kitap basıp bunları satmak neden kanunlara aykırıdır?

Bu sorunun eser sahibi ve devlet olmak üzere iki tarafı olduğunu düşünüyorum. Korsan eserlerin basılması eser sahibinin hem manevi hem de maddi olarak zarar görmesine neden olmaktadır. Emek hırsızlığıdır. Devlet için vergi kaybına neden olmaktadır. Bu da kanunlarımıza göre suçtur.

Korsan yayınları engellemek için güvenlik güçleri ne gibi çalışmalar yapmaktadır?

Korsan yayın basıldığı ihbar edilen yerlere baskınlar yaparak bu yayınlara el koymaktadırlar. Kırtasiye ve kitap satan işletmeleri kontrol ederek korsan yayın denetimleri yapmaktadırlar. İnternet üzerinden gerçekleşecek korsan faaliyetlerini önlemek için sanal devriyeler atılmaktadır.

Korsan yayınların ülke ekonomisine zararı nedir?

Korsan yayınlar nedeniyle ülkemiz vergi kaybına uğramaktadır. Bu da ülkemizin yatırımlarını olumsuz etkilemektedir. Çünkü devlet halktan topladığı vergilerle yatırım yapmaktadır.

146. Sayfa
Görseli Yorumlayalım

Yanda verilen görselde bulunan etiket nedir? Sizce bu etiket ne işe yaramaktadır? Düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.

Görsel kitap, cd, dvd vb. gibi eserlerde bulunan bandrollere aittir. Bandrol, fikir ve sanat eserlerinin izinsiz çoğaltılmalarının ve taklit edilmelerinin önlenmesi amacıyla; fikir ve sanat eserlerinin çoğaltılmış nüshaları ile süreli olmayan yayınların üzerine yapıştırılan, sökülmesi halinde parçalanan ve yapıştırıldığı malzemenin özelliğini kaybettiren nitelikte güvenlik şeridi içeren holografik özellikli bir güvenlik etiketini veya dijital olarak üretilen güvenlik etiketini ifade etmektedir. Sinema ve müzik eserleri, bilgisayar oyunları ile süreli olmayan yayınlar için bandrol uygulaması zorunludur.

https://www.telifhaklari.gov.tr/

Sıra Sizde

Kendinizi aşağıda verilen kişilerden biri olarak düşününüz.
 Sinema filmi çeken bir yönetmen
 Kitabı olan bir yazar
 Müzik albümü olan bir sanatçı
Uzun uğraşlar sonucunda emeğinizi, vaktinizi ve paranızı harcayarak ortaya çıkardığınız ürünlerin yasal olmayan yollardan satıldığını gördüğünüzde neler hissedersiniz? Düşüncelerinizi aşağıdaki noktalı yerlere yazarak arkadaşlarınızla paylaşınız.

Ben böyle bir durumla karşılaşsam emeğimin gasp edildiğini ve bana saygısızlık yapıldığını düşünürüm. Sonuçta insanlar bir ürün/eser ortaya koymak için gece gündüz çalışıyorlar. Ekonomik olarak kayıp yaşamak canımı sıkar.

https://bilgininkalesi.com/kategori/siniflar/6-sinif/ders-kitabi-cevaplari-6-sinif/

 

Yorum Yap

Yorum Yap