1. Ana Sayfa
  2. Ders Kitabı Cevapları
  3. 5.Sınıf Sosyal Bilgiler Dersi Ekonomi ve Yaşamım Konusu Ders Kitabı Cevapları
Trendlerdeki Yazı

5.Sınıf Sosyal Bilgiler Dersi Ekonomi ve Yaşamım Konusu Ders Kitabı Cevapları

5.Sınıf Sosyal Bilgiler Dersi Ekonomi ve Yaşamım Konusu Ders Kitabı Cevapları

127. Sayfa

5.Sınıf Sosyal Bilgiler Dersi Ekonomi ve Yaşamım Konusu Ders Kitabı Cevapları

Bir yerde yapılan ekonomik faaliyetler orada yaşayan insanların hayatını nasıl etkiler? Tartışınız.

Bir yerde yapılan ekonomik faaliyetler ile insanların yaşamları arasında doğrudan bir bağlantı olduğunu söyleyebiliriz. Bir örnekle şu şekilde açıklayabiliriz;

Ali hayvancılık ile geçimini sağlıyor diyelim. Hayvanların beslenmesinden, temizliğinden ve süt sağımından Ali sorumlu olsun. O halde Ali günlük yaşamını hayvanların beslenme, temizlik ve salım zamanlarına göre ayarlamak zorundadır. Hayvanların her gün rutin işleri olduğu için sosyal etkinliklere daha sınırlı katılabilir. Yaz aylarında tatile gidecek olsa hayvanlarını bırakamaz.

129. Sayfa

Kındıra köyünün gelir kaynaklarında nasıl bir değişim olmuştur? Söyleyiniz.

Köylüler daha önceleri tarım, hayvancılık ve ormancılıkla geçimlerini sürdürürken kayak tesislerinin açılmasıyla ticaret ve turizm faaliyetleri öne çıkmaya başlamıştır.

Bu değişim insanların yaşamını nasıl etkilemiş olabilir? Tartışınız.

Daha çok gelir elde etmeme başlamışlardır. Yaz döneminde tarım ve hayvancılıktan, kış aylarında ise kayak turizminden para kazanabilirler. Kültürel etkileşim yaşanmıştır. Kayak sporu gençler arasında yayılmıştır.

 

Sizin yaşadığınız yerde ekonomik faaliyetleri etkileyen benzer bir durum yaşandı mı? Yaşandıysa bu durum insanların yaşamında nasıl bir değişime neden oldu?

Yaşadığım yerde insanlar daha çok tarım ve hayvancılık ile geçimlerini sürdürmekteydiler. Yakın zamanda bizim yaşadığımız yerde altın madeni bulundu. Maden şirketi çalışanları ilçemize yerleşmeye başladı ve ticaret daha da canlandı. İş bulamayanlar için yeni bir iş sahası açılmış oldu.

130. Sayfa

Kullandığınız bir ürün size ulaşıncaya kadar hangi aşamalardan geçmiş olabilir? Söyleyiniz.

Şeker

Şeker pancarı Mart ayında tarlaya ekiliyor. Çiftçiler hemen hemen Eylül – Ekim anlarına kadar sulanır ve büyütülür. Söküm zamanı gelince makinalar ile pancarlar sökülerek şeker fabrikalarına taşınır. Pancarlar fabrikada yıkandıktan sonra bir dizi işlemlerden geçirilir. Elde edilen şekerler na toz halinde ya da küp şekerler halinde paketlenerek fabrikalardan toptancılara veya büyük firmalara satılır. Bu firmalar da şekerleri marketlere ulaştırarak bizlerin kullanımlarına sunarlar.

Sıra Sizde

Aşağıda süt ve işlenmiş hâli olan peynir örnek olarak verilmiştir. Siz de ürünlerin işlenmemiş ve işlenmiş hâline örnekler veriniz.

İŞLENMEMİŞ ÜRÜN ( HAMMADDE)İŞLENMİŞ ÜRÜN
SütPeynir
Şeker Pancarışeker
ElmaElma Sirkesi
UnEkmek
134. Sayfa

Aşağıda verilen ürünlerden birini seçip üretim, dağıtım, tüketim aşamalarını araştırıp yazarak veya çizerek gösteriniz. Gerekirse yeni kutucuklar çiziniz.

Bisküvi

– Üretim

Bisküvi fabrikaları bisküvi üretmek için ihtiyaç duyacağını ürünleri ilgili yerlerden satın alır veya imkanı var ise kendisi üretir. Daha sonra bu ürünler belli oranlarda karıştırılarak hamur elde edilir. Hamurlara gerekli şekiller verildikten sonra fırınlarda pişirilir. Bisküviler daha sonra paketlenerek satışa hazır duruma getirilir.

– Dağıtım

Bisküvi kutuları kamyonlara yüklenerek farklı şehirlerdeki büyük toptancılara veya market depolarına gönderilir. Toptancılar ise kendilerine ulaşan siparişleri daha küçük marketlere ulaştırır.

– Tüketim

Bu aşamada market çalışanları tarafından reyonlara dizilen ürünleri bizler inceleriz. Aradığımız özellikteki bir ürünü bulduğumuzda ise kasada ücretini ödeyerek alırız.

https://bilgininkalesi.com/kategori/siniflar/5-sinif/ders-kitabi-cevaplari-5-sinif/

Yorum Yap

Yorum Yap