1. Ana Sayfa
  2. Ders Kitabı Cevapları
  3. 5.Sınıf Güzel Ülkem Konusu Cevapları (MEB Yayınları)

5.Sınıf Güzel Ülkem Konusu Cevapları (MEB Yayınları)

5.Sınıf Güzel Ülkem Konusu Cevapları (MEB Yayınları)

Ülkemizi her yıl milyonlarca yabancı turist ziyaret etmektedir. Ülkemizi neden çok sayıda yabancı turist ziyaret etmektedir? Açıklayınız. (45. Sayfa)

Ülkemiz doğal ve beşeri güzellikler bakımından oldukça zengindir. Tarihin her döneminde farklı din ve toplulukların yaşadığı güçlü medeniyetlere ev sahipliği yapmıştır. Bu durum ülkemizin tarihi eser bakımından da zengin olmasını sağlamıştır. Günümüzde de dünyanın çok farklı yerlerinden insanlar gelip bu eserleri görmektedirler.

Ülkemiz doğal güzellikler bakımından da oldukça zengindir. Denizlere kıyısının olması, yaylaları, şelale ve göl gibi doğal güzellikleri insanların ülkemize gelmesini sağlıyor. İklim koşullarının hem kış hem de yaz turizmine imkan tanıması yine turistlerin ülkemizi tercih etmelerini sağlamıştır.

Aşağıda doğal varlık ve tarihî eser türlerine örnekler verilmiştir. Siz de boş bırakılan yerlere örnekler yazınız. (45. Sayfa)

Tarihi Eserlere: Hamam, Halı, Kilim, Çeşme, Saray yazabilirsiniz

Doğal Güzelliklere: Dağ, Akarsu yazabilirsiniz.

Tarihî eserler ülkemizin kültür hazineleridir. Bu hazinelere zarar verenleri uyarmalı, tarihî mirasımıza sahip çıkmalıyız. Bu konuyla ilgili aşağıdaki haberi okuyunuz. Haberin altında yer alan soruların cevaplarını defterinize yazınız. (46. Sayfa)

Edirne’deki Tarihî Çeşmeler Tehdit Altında! Osmanlı dönemi mimarisini günümüze taşıyan tarihî çeşmeler, üzerlerine yazılan duvar yazıları nedeniyle tehdit altında.

Genel Ağ haberi, 13 Şubat 2017

1. Sizin çevrenizde de zarar gören eserler var mı? Varsa kimler, nasıl zarar vermiştir?

Ülkemizin bir çok yerinde olduğu gibi yaşadığım yerde de ne yazık ki tarihi eserlere zarar veren kötü niyetli insanlar var. Kimler olduğunu bilmiyorum. Genellikle duvarlarına bir takım boyalarla yazılar yazıyorlar. Duvarlarını yıkmaya çalışıyorlar.

2. Tarihî eserleri korumak için hangi önlemler alınmalıdır?

Ben sadece güvenlik önlemi alarak bu sorunun çözüleceğini düşünmüyorum. İnsanlara tarih bilincini küçük yaşlardan itibaren kazandırmalıyız. Tarihi eserin ortak mirasımız olduğunu ve onları korumak zorunda olduğumuzu anlatmalıyız.

Tanıtılan yerler ile yaşadığınız yer arasında hangi benzerlik ve farklılıklar bulunmaktadır? Söyleyiniz. (48. Sayfa)

Benzerlikler: Doğal güzellikleri, piknik alanları ve şelaleleri yönünden benzer olduğunu söyleyebilirim Farklılıklar: Yaşadığım yerde deniz ve antik kent yok. Kale, köprü ve saat kulesi var.

Farklılıklar: Yaşadığım yerde deniz ve antik kent yok. Kale, köprü ve saat kulesi var.

5.Sınıf Güzel Ülkem Konusu Cevapları (MEB Yayınları).

Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (1)

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir